Komedia 1973

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 377 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Komedia z 1973 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Szekspirowski aktor dokonuje poetyckiej zemsty na krytykach, którzy odmówili mu uznania.
Szokujący i dekadencki film będący artystyczną prowokacją reżysera. Czterech zamożnych mężczyzn spotyka się na uczcie w podmiejskiej willi. Pilot Marcello (Marcello Mastroianni), sędzia Philippe (Philippe Noiret), producent telewizyjny Michel (Michel Piccoli) oraz restaurator i kucharz Ugo (Ugo Tognazzi) postanawiają popełnić samobójstwo z... przejedzenia. Po pierwszym dniu objadania się sprowadzają do willi trzy prostytutki. Do towarzystwa dołącza też żądna wrażeń nauczycielka. W willi dochodzi do orgii obżarstwa i seksu.


Ryan O’Neal gra wygadanego oszusta Mosesa Praya, który w dobie Wielkiego Kryzysu przemierza Kansas z ładunkiem luksusowo wydanych Biblii i listą świeżych wdów, którym zamierza je wcisnąć. Dziewięcioletnia, ćmiąca papierosa za papierosem Addie (Tatum O’Neal) jest sierotą, która przyczepiła się do Mosesa w nadziei, że pokaże hochsztaplerowi jeden czy dwa swoje triki. Madeline Kahn kreśli zabawną kreację neurotycznej Trixie Delight, która podróżuje wraz z nimi do chwili, gdy Addie nie wpadnie na pomysł, że może ona zakłócić bezpośrednie relacje Addie z Mosesem – do czego, oczywiście, dojść nie może.

Janosik

7,4
Janosik jest postacią polskich i słowackich legend. W rzeczywistości żył na przełomie XVII i XVIII wieku, a akcję filmu przeniesiono na początek XIX wieku. Janosik nie jest tylko zbójem, mszczącym się na wszystkich tych, którzy wyrządzili krzywdę chłopom, ale także wielkim patriotą, który uczestniczy w wielu zrywach narodowych tamtego okresu np. regularnej walce z zaborcą austriackim. Zostaje aresztowany w chwili ślubu z Maryną.

Żądło

8,0
Akcja toczy się w latach 30. Przyjaciel pewnego młodego mężczyzny zostaje zabity przez gangsterów. Młodzieniec pragnie zemsty; organizuje grupę ludzi, aby razem zaplanować mistyfikację, której ofiarą paść ma niegodziwy morderca.
W Nowym Jorku ojciec chrzestny Don Vito Monreale (Alighiero Noschese) przypadkowo spotyka włosko-amerykańskiego piosenkarza Nicka Buglione (Alighiero Noschese). Ponieważ ci dwaj wyglądają jak dwie krople wody, Don Vito postanawia wykorzystać to podobieństwo na swoją korzyść.
Obraz subkultury nastolatków amerykańskich na początku lat 60 - tych. Grupa uczniów i uczennic szkoły średniej w przeddzień matury. Część planuje dalszą naukę w college'u, innych czeka służba wojskowa. Opowieść o szaleństwach młodości i młodej, pełnej niespełnionych marzeń Ameryce. Kulminację stanowi noc pełna pogoni za dziewczętami, szaleństw za kierownicą szybkich samochodów i zabawy w ciuciubabkę z policją.

Śpioch

6,4
Kiedy przypadkowo zahibernowany Miles Monroe (Woody Allen) budzi się po 200 latach, odkrywa, że przyszłość wcale nie jest tak jasna, jak kiedyś myślał - kobiety są oziębłe, mężczyźni to impotenci, a światem rządzi dyktator - bezcielesny nos. Ścigany przez policję i zwerbowany przez rebeliantów, by udaremnić próbę sklonowania tyrana, spotyka piękną i niezbyt utalentowaną poetkę Lunę (Keaton). Gdy Miles zostaje schwytany przez agentów rządowych i zaprogramowany tak, by wierzył, że jest Miss Ameryki, to właśnie Luna musi go uratować, poprowadzić rebeliantów i utrzeć nosa... nosowi.
Dwaj zaprawieni w bojach podoficerowie amerykańskiej marynarki wojennej, Buddusky i Mulhall, eskortują młodego marynarza Meadowsa z bazy wojskowej w Wirginii do New Hampshire, gdzie odsiadywać on będzie wyrok ośmiu lat więzienia za drobne wykroczenie. Buddusky i Mulhall biorą Meadowsa pod swoje skrzydła i postanawiają dać mu prawdziwą szkołę życia. Ich eskapada rozpoczyna się w Waszyngtonie, gdzie cudem unikają bójki w barze i upijają się do nieprzytomności w pokoju hotelowym. W Nowym Jorku zadzierają z kilkoma marines, a w Bostonie Buddusky zabiera Meadowsa do domu publicznego, gdzie ten przeżywa inicjację seksualną. W końcu Buddusky i Mulhall niechętnie odstawiają Meadowsa do więzienia uświadamiając sobie, że życie na wolności niewiele się różni od życia za kratkami. W 1974 roku Jack Nicholson otrzymał w Cannes nagrodę za najlepszą rolę właśnie w tym filmie. "Ostatni rozkaz" był też nominowany do Oscara.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…